Videi draudzīgie dīķa tīrītāji – kādi augi un ūdens iemītnieki veicina ūdenstilpnes attīrīšanu?
Dīķa aizaugšanu var ietekmēt dažādi faktori – neatbilstoša ūdens cirkulācijas sistēma, nepareiza ūdens augu izvēle, apkārtējā vide u.c. Tāpat, kā piemājas dārzs, tā arī dīķis prasa rūpes, lai tas ne tikai papildinātu īpašuma ainavu, bet arī kalpotu kā droša un patīkama ūdenstilpne aktivitātēm ūdenī. Dīķa tīrīšanai vislabāk iesakām izmantot dabiskos ūdenstilpnes tīrītājus, kas saudzēs un neietekmēs ūdens iemītniekus.
Ūdensaugi
Ūdensaugi ir bioloģiskie ūdens attīrītāji, kas patērē fosforu un slāpekli, tāpēc speciālisti iesaka, ka augiem vajadzētu aizņemt 30 % no ūdenstilpnes platības. Vislabākais dīķa attīrītājs ir niedres, arī kalmes un vilkvāles, taču jāatceras, ka šie augi labi savairojas. Šos augus ieteicams stādīt ūdenstilpnes krastu daļā, seklākos dīķos, kuru dziļums nepārsniedz vienu metru, niedrēm un vilkvālēm būs izcili piemērota vieta vairoties, radot pretēju efektu. Būtiski ir atcerēties par dīķa platības procentuālo sadalījumu.
Zivis
Vislabākais ūdens iemītnieks dīķa attīrīšanai ir amūrs. Tie ēd visa veida ūdens augus – gan cietos (niedres, kalmes, vilkvāles), gan mīkstos (bultenes, ūdensrozes u.c.). Amūrs vispirms apēdīs tos augus, kas garšo vislabāk. Reizēm gadās, ka tiek notiesāta arī dārga ūdensroze, jo to mīkstie kāti ir viegli sagremojami. Speciālisti iesaka dīķī ielaist amūrus, kas ir vismaz kilogramu smagi. Dīķim, kura platība ir aptuveni hektārs, iesaka ielaist aptuveni 15 zivis, savukārt mazam piemājas dīķis noteikti pietiks ar vienu vai diviem amūriem. Jo lielākas zivis tiks ielaistas, jo ātrāks būs dīķa attīrīšanas rezultāts.
Ja dīķis ir nesen rakts vai tīrīts ar smago tehniku, amūrus var laist jau rudenī, jo tajā nav zāles, kas ziemā varētu pūt. Savukārt, ja ūdenstilpne ir krietni aizaugusi, zālēdājzivis ieteicams ielaist pavasarī. Rudenī amūri nav aktīvi ūdensaugu ēšanā un ziemā pūstošie augi patērē skābekli, kas var izraisīt zivju slāpšanu.
Svarīgs fakts, kas jāņem vērā, ka amūrs ir karpveidīgā zivs, tāpēc nav ieteicams traucēt jau esošo ūdens iemītnieku mieru. Piemēram, foreļu dīķī amūram būs grūti – forele mīl vēsu, tīru ūdeni un patērē vairāk skābekli, taču amūram nepieciešams silts ūdens. Vislabāk amūrs iedzīvosies un pildīs savu funkciju kopā ar līņiem, karpām, platpieriem. Protams, ja ikdienā tiek veikta zivju barošana, amūrs labprāt ēdīs šo barību nevis ūdensaugus.
Dīķa aizaugšanai vienmēr ir nosakāms cēlonis – bieži vien tā ir apkārtējā vide, tāpēc ūdenstilpnes apkārtnei jābūt sakoptai. Ieteicams atbrīvoties no tuvumā esošajiem lapu kokiem, krūmiem, kas neiederas ainavā, jo rudens lapkritis veido pūstošu vāku, radot labvēlīgu vidi dīķa aizaugšanai.