Pavasaris klāt – dīķa tīrīšanas darbu plāns
Lai gan laikapstākļi par to vēl neliecina, pavasaris ir iestājies. Līdz ar pumpuru plaukšanu, varam sākt rosīties dārzā un sakopt piemājas apkārtni. Dīķa saimnieki zina, ka, pavasarim atnākot, ir laiks sakopt dīķi, uzpost tā apkārtni un parūpēties par ūdenstilpnes iemītniekiem. Lai darbi raiti ritētu uz priekšu, esam sagatavojuši dīķa uzkopšanas vadlīnijas.
Izvērtējiet dīķa stāvokli – sāciet ar rūpīgu ūdenstilpnes un tās apkārtnes novērtēšanu. Iesakām pārbaudīt ūdens kvalitāti, ūdens augu un dzīvnieku populāciju, organisko materiālu nogulumus, piemēram, pērnā gada lapas veicina dīķa aizaugšanu un pastiprinātu slāpekļa veidošanos.
Pavasara darbi:
- Ja ūdenstilpnes virsmu klāj lapas vai dūņu kārta, var paša spēkiem virskārtu noņemt ar grābekļa palīdzību. Ja dīķa platība un darba apjoms ir krietni lielāks, tad palīgā var ņemt speciālo dīķa sūcēju.
- Ja dīķī ir savairojušies nevēlamie augi, piemēram, niedres, tās jāizgriež. Griešanas darbos vari pielietot gan izkapti, gan dārza šķēres – šādu tīrīšanu nepieciešams veikt reizi gadā.
- Lai preventīvi dīķi pasargātu no aizaugšanas un attīrītu to dabīgā veidā, iesakām to darīt, piemēram, ar zivju palīdzību – baltais amūrs spēj apēst pat ziedošas ūdensrozes.
- Apkārtnes sakopšana – pirms lapu izplaukšanas, iesakām nozāģēt nevēlamos kokus un krūmus, lai pasargātu ne tikai dīķi no aizaugšanas, bet arī ūdenstilpnes apkārtni padarītu ainaviskāku.
- Dīķa malu nostiprināšana – pavasaris ir piemērots laiks, lai izveidotu un nostiprinātu dīķa malas, piemēram, ar akmeņiem, kas ne tikai palīdzēs cīņā ar krasta eroziju, bet arī veidos skatāmu ūdenstilpnes koptēlu.
- Pavasaris būs izcili piemērots laiks, ja ūdenstilpnē vēlies iedvest dzīvību – šajā laikā dīķī ielaistās zivis spēs labāk pielāgoties jaunajai videi, pirms ūdens temperatūra kļūst augsta.
Ja dīķa tīrīšanas darbi dara raizes un pašam nav ne zināšanas, ne rīki, kā to labāk darīt, var piesaistīt speciālistu, kas noteiks ūdenstilpnes aizaugšanas cēloni un veiks kvalitatīvu dīķa sakopšanu. Esošajiem un topošajiem dīķa saimniekiem jāņem vērā, ka ūdenstilpne jākopj visa gada garumā - galvenokārt, ir jāizveido kvalitatīva ūdens cirkulācija, lai dīķa iemītniekiem nodrošinātu labvēlīgu vidi dzīvošanai.